Bardzo często dostajemy od Was pytania, czy nasza kombucha zawiera cukier.
Jakie są podstawowe składniki kombuchy?
Herbata, cukier i scoby. No właśnie - cukier. Po co on w kombuchy?
Kombucha to fermentowany napój, który powstaje dzięki działaniu symbiotycznej kultury drożdży i bakterii, znanej jako SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast). Drożdże w SCOBY rozkładają cukier na alkohol i dwutlenek węgla, a następnie bakterie przekształcają alkohol w kwasy organiczne (np. kwas octowy), co nadaje kombuchy jej charakterystyczny kwaśny smak.
Bez cukru fermentacja nie mogłaby zajść, ponieważ to właśnie cukier dostarcza energii drożdżom i bakteriom. Zbyt mała ilość cukru spowoduje, że fermentacja będzie niepełna i komba nie osiągnie odpowiedniego smaku.
Cukier, nawet po fermentacji, pozostawia delikatną słodycz, która balansuje kwasowość napoju. Kombucha po zakończeniu fermentacji zazwyczaj zawiera mniej cukru niż na początku, ponieważ większość z niego zostaje przekształcona w inne związki.
Pomaga również w stabilizacji procesu fermentacji. Bez odpowiedniej ilości cukru, proces może przebiegać w niekontrolowany sposób, co może prowadzić do powstania niepożądanych smaków lub nawet do kontaminacji. W skrócie, cukier w kombuchy jest niezbędny, aby zainicjować i podtrzymać proces fermentacji, dzięki czemu napój osiąga swój charakterystyczny smak. Zawsze warto zwrócić uwagę na ilość zawartego cukru na 100 ml napoju.
Jeśli chcesz sama/sam spróbować swoich sił w produkcji kombuchy, koniecznie zajrzyj na artykuł: Jak zrobić kombuche?