Jak zacząć produkować kombuchę w domu?

Jak zacząć produkować kombuchę w domu?

Kombucha, zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla klasycznych napojów gazowanych. A co za tym idzie często dostajemy pytania: „Jak to robicie? Czy mogę zrobić kombuchę w domu?”

Czas zgromadzić tę „tajemną” wiedzę i przedstawiamy Wam temat:

JAK TO JEST ZROBIONE?

Zacznijmy od zebrania potrzebnych składników i sprzętu.

Niezbędny będzie szklany słój, wszystkie proporcje podamy na 1 litr naparu, co za tym idzie, łatwiej będzie Ci potem skalować składniki.
Zapewnij sobie dostęp do filtrowanej wody oraz herbaty, którą najbardziej lubisz pić lub która według Ciebie po sfermentowaniu będzie super smakować.
Naszą pożywką dla kombuchowych bakterii będzie cukier, możesz użyć białego lub trzcinowego.
Czym byłaby nasza kombucha bez SCOBY, czyli symbiotycznej kultury bakterii i drożdży. Jest to podstawa do fermentacji, możesz ją zdobyć od znajomego, kupić w internecie lub użyć innej, niepasteryzowanej kombuchy :)

UWAGA! Do produkcji kombuchy wystarczy sam płyn, nie potrzebujesz „grzybka”!

Aby ochronić naszą kombuchę przed szkodnikami świata zewnętrznego, będziesz potrzebować bawełnianą ściereczkę lub chociażby kawałek ręcznik papierowego i sznureczek/gumkę recepturkę aby dokładnie zabezpieczyć otwór słoika.

Teraz przygotujmy bazę dla naszych mikrooganizmów.

Zaparz litr herbaty w proporcjach 5 g/l, parz od 3 do 5 min (podpowiedzią nt. parzenia mogą być wskazówki producenta). Gdy napar będzie jeszcze ciepły, dodaj cukier (45 g/l) i dokładnie wymieszaj. Odstaw napar do ostygnięcia.
Całość możesz przygotowywać od razu w słoju, jednak pamiętaj o wyciągnięciu liści  herbaty.

Dodanie kultury starterowej.

Gdy napar ostygnie, dodaj kombuchowy starter, w proporcji 10% - 15% naparu.

Pamiętaj aby od tej chwili, przy miksturze korzystać tylko z drewnianych lub szklanych łyżek lub słomek.

Przemieszaj zawartość słoja.

Rozpoczęcie fermentacji.

No to rozpoczęliśmy magię!

Zabezpiecz teraz słój ściereczką, chroni to Twoją kombuchę przez kurzem, muszkami, drożdżami i bakteriami, które naturalnie występują w powietrzu. A jednocześnie zapewni dostęp do tlenu.

Kontrola fermentacji.

Regularnie próbuj kombuchę, korzystając np. ze szklanej słomki. Dzięki temu będziesz wiedzieć mniej więcej co aktualnie się dzieje. Proces pierwszej fermentacji trwa od 5 do nawet 10 dni. Wszystko zależy od tego jaka temperatura, wilgotność panuje w pomieszczeniu oraz jak silny jest Twój starter. Głównym wyznacznikiem jest kwasowość kombuchy, może to dziwnie zabrzmieć ale musi być nie za mała i nie za duża. Taka w sam raz dla Ciebie, ale absolutnie nie ma smakować jak ocet czy mocno wykręcać twarzy.

Druga fermentacja (opcjonalnie):

Jeśli chcesz ubarwnić smak swojej kombuchy, możesz przeprowadzić drugą fermentację przez dodanie świeżych owoców, soków lub ziół do naczynia. Pamiętaj, że druga fermentacja musi przechodzić bez udziału tlenu. Zadbaj o szczelne zamknięcie. Przed dodaniem dodatków, pamiętaj o wyciągnięciu grzybków do osobnego naczynia i odlaniu do niego małą część sfermentowanej już kombuchy. W żadnym wypadku nie zostawiaj grzybka bez płynu! Ten scoby posłuży Ci przy kolejnej fermentacji jako starter 🙂

Gdy kombucha jest już przygotowana do drugiej fermentacji, a naczynie zamknięte, odstaw swoją miksturę w to samo miejsce, gdzie przebiegała pierwsza fermentacja. Zazwyczaj ten proces trwa kolejne dwa dni. Tutaj też bacznie przyglądaj się swojej miksturze i próbuj ją.

Przechowywanie i picie:

Okay, minęły dwa dni, czas sprawdzić co dzieje się z naszą kombuchą! Otwieraj naczynie ostrożnie - mógł powstać w środku bardzo intensywny bąbel!

Przefiltruj oraz przelej kombuchę do docelowych butelek.

Jeśli chcesz aby Twoja kombucha była mocno gazowana, po zabutelkowaniu możesz przetrzymać ją jeszcze przed 2-3 dni poza lodówką.
Jednak pamiętaj! To żywy produkt, który wciąż pracuje, nie jesteś w stanie przewidzieć co konkretnie dzieje się w butelce, zawsze zachowuj ostrożność w trakcie otwierania :)

 

Produkcja kombuchy w domu może być ekscytującą i satysfakcjonującą przygodą. Pamiętaj jednak o zachowaniu czystości i higieny podczas całego procesu, aby uniknąć zanieczyszczeń!

Jednak musisz wiedzieć o tym, że w trakcie domowej produkcji bardzo ciężko jest zachować stałość parametrów, panować nad pH, kontrolować cukier i siłę starteru. Dlatego niestety taka kombucha ma od 1 do 2% alkoholu.

Teraz, gdy znasz podstawy, czas przystąpić do działania i zacząć produkować własną kombuchę w domu!

Powodzenia!!

Powrót do bloga

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.